Hotspot Türleri Nelerdir?

Hayatımızın bir parçası haline gelen internet, erişimi daha kolay ve ulaşılır bir hale geliyor. Hotspot Nedir kısaca halka açık alanlarda kablosuz ağlardan internete erişim olanağı sağlayan bir bölgedir. Hotspot Sistemi Wi-Fi teknolojisini kullanmaktadır. Hotspot Türleri de mevcuttur. Kafelere, alışveriş merkezlerine, otellerde, restoranlara, süpermarketlere, kampüslere, hastanelere ve bunun gibi birçok halka açık kamusal alana uygulanır.

Hotspot bağlantıları, kablosuz bir modem, router (sinyal tekrarlayıcı) veya Safir Hotspot gibi UTM cihazları yardımıyla sunulur. Sunulan bu internet bağlantısı radyo frekansları yardımıyla iletilir ve diğer cihazlar arasında sürdürebilir ve geniş menzillere yayılır. Hotspot sisteminin sunduğu bağlantı sinyalinin gücü diğer cihazlar için çekim kalitesini etkileyebilir. Daha yüksek kaliteyle bir Hotspot noktasına bağlanan cihazlar internetten daha yüksek hızlarla faydalanmaktadır.

Hotspot Türleri

Hotspot ağlarının iki farklı türü vardır. Bunlar ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Hotspot çeşitleri şu şekildedir;

Ücretsiz Wi-Fi Hotspot’ları:

Tüm internet kullanıcılarına ücretsiz olarak Wi-Fi bağlantısı veya servisi sunmak için hazırlanan Wi-Fi hotspot noktalarıdır. Bu bağlantılara katılmak için kullanıcıların herhangi bir şifre girmesine gerek olmadan interneti kullanabilirler. Ülkemizde 5651 sayılı log tutma kanunu gereğince ücretsiz olarak sunulan Hotspot ağlarında erişim sağlayan kullanıcıların tespiti ve kaydının tutulması için özel bir arayüz üzerinden kimlik bilgilerini vererek bağlantı kurmaları zorunlu tutulmaktadır. Halka açık kamusal olarak kullanıma açık olan bu hotspot bağlantı noktaları aynı zamanda kullanıcılar için bazı önemli tehlike unsurları da içerisinde bulunduruyor. Örneğin cafede ücretsiz wifi ile internete bağlandınız ve interneti kullanmaya başladınız. İşletmenin loglama sistemi bulunuyor ise verileriniz sistemde kayıt altına alınmaktadır. Bir diğer risk ise ücretsiz wifi veren bir ağa giriş yaptığınızda telefonunuza veya cihazınıza zararlı virüsler bulaşabilir.

Ticari Hotspot’lar:

Ticari Hotspotlar, ağa bağlanmak ve kablosuz ağı kullanmak için belli bir ücret veya farklı koşulların sağlanması halinde kullanılabilecek olan Hotspot noktalarıdır. Hotspot ağlarına bağlantı sağlandığı zaman, kullanıcılar giriş ekranına yönlendirilir şifre veya ön ödeme şeklinde bir arayüz üzerinden internete erişimlerine izin verilmektedir. Ödeme şekilleri; kullandıkça öde, kupon sistemi, iPass, PayPal yada kredi kartı ödemesi gibi ödeme tipleri bu ekran üzerinden seçilebilir. Ücretli olarak sunulan Ticari hotspot’larda kullanıcılar bilgi ekranı sayesinde ne kadarlık bir internet kullanımı yaptıklarını ve ödemesi gereken miktarı görebilir. Çoğu otel konuklarına ücretsiz wifi hizmeti sağlarken, bazı oteller veya havaalanları gibi yerlerde ticari hotspot sistemi kullanılır.