Hotspot Nedir? Ne İşe Yarar?

Hotspot Nedir? Ne İşe Yarar?

Hotspot fikrini ilk olarak 1993 yılında Brett Stewart  adlı kişi NetWorld+Intercop konferansında bir konuşma yaparak dile getirmiştir. Hotspot kelimesi Stewart’tın konuşmasından 5 yıl sonra ilk olarak Nokia firması tarafından kullanılmıştır. 2000’li yılların başlarında ise ücretli ve ücretsiz olarak birden çok ülkede birden çok şirketin desteği sayesinde yaygınlaşmaya ve bilinmeye başlamıştır.

Hotspot internet verisinin olmadığı yerlerde, internet olan cihazlardan wi-fi bağlantısı ile internete erişim sağlayabilmektir. Bu tür özelliğe sahip olan yerler genellikle hastaneler, okullar, kafeler, alışveriş merkezleri, marketler, tren istasyonları gibi halka açık yerlerde bulunmaktadır. Hotsapot’un asıl ortaya çıkış amacı kamusal alanlarda internet bağlantısı erişimi sağlayabilmektir. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda oldukça önemli ve büyük bir yer kaplayan internet daha kolay ve daha ulaşılır bir hâl almaktadır. Hotspot’ta buna yardımcı olan bir internet sunucusudur. Router, UTM ve kablosuz modemler aracılığı ile Hotspot bağlantısı sağlanmaktadır. Sinyalin gücüne göre ya da wi-fi noktasına yakınlığa göre internet bağlantısının kalitesi de farklılık gösterebilir.

Hotspot hizmeti ücretsizdir ve hayatı kolaylaştırmak için iyi bir aracıdır. Anacak güvenlik açısından biraz riskleri vardır. Bu sebeple Hotspot kullanıcılarının bu ağdan yararlanırken yalnızca güvenli olan ağlara bağlanmaları faydalı olacaktır.

Akıllı telefonlarda da Hotspot özelliği bulunabilir. Wi-Fi uyumu olan telefonlarda ki günümüzde çoğu telefonda olan bir özelliktir. Ücretli ve ya ücretsiz olarak kullanım sağlanabilir. Kamuya açık olan tüm yerlerde Geniş çerçeveli bir internet kullanım hizmeti sağlar. İnternet erişimi ücretli olduğunda daha güvenli olduğu düşünülür.

Ticari olarak kullanılanlarda kullanıcılar ilk bağlantı isteği gönderdikten sonra giriş ve yetkilendirme sayfasına yönlendirilirler. Daha sonra kredi kartı ya da telefon aracılığıyla ödeme yapılır ve sonrasında da erişim hakkı sağlanabilir ya da ön ödeme yapıldıktan sonra alınmış kullanıcı adı ve şifre sayesinde erişim hakkı verilir.. Bu şekilde kullanıcılar tanımlanıp takip edilebilir.

Hotspot Nedir

 

İLGİLİ MAKALELER

Otel Hotspot

obifi,
wi,
logsistemleri,
ayzbilisim,
hmsotel,
d2,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir